FANDOM


Atari 800 XL - River Raid

Atari 800 XL - River Raid

River Raid - 8-bitowa gra wydana w roku 1982 przez firmę Activision. Gracz pilotuje myśliwiec lecący w górę korytem rzeki napotykając na swej drodze różnorakie przeszkody: mosty, czołgi, śmigłowce oraz balony. Dodatkowo w trakcie lotu należy obserwować wskaźnik paliwa i uzupełniać go w stacjach paliwowych. Mosty oznaczają kolejne poziomy.

Gra została zaprogramowana przez Carol Shaw, jedną z programistek Activision, która wcześniej pracowała w Atari i Tandem Computers. Była pierwszą w historii kobietą projektującą gry komputerowe.

KontrowersjeEdytuj

River Raid było jedną z dwóch gier zakazanych dla nieletnich w Niemczech. Osoby poniżej 18 lat przyłapane na graniu w nią na automatach dostawały karę grzywny.

Quote3  Niepełnoletni muszą wcielić się w rolę bezkompromisowego żołnierza i agenta od destrukcji (...). Gra dostarcza dzieciom paramilitarnej edukacji (...). U starszych dzieci granie może doprowadzić do (...) skurczów mięśniowych, nieuzasadnionego gniewu, agresji, rozbiegania myśli (...) i bólów głowy.  Quote2

River Raid został zdjęty z indeksu w Niemczech w roku 2002 po ponownym rozpatrzeniu sprawy.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.