FANDOM


OpisEdytuj

Famicom

Famicom - wersja z rynku japońskiego

NES-Console-Set

NES - wersja konsoli sprzedawana na rynkach: europejskim i amerykańskim.

Nintendo Entertainment System
(w skrócie NES lub też po prostu Nintendo) – 8-bitowa konsola gier wideo firmy Nintendo. Konsola została wydana w Północnej Ameryce w 1985 roku, Europie (1986) i Australii (1987). Pierwszy raz pojawiła się w Japonii w 1983 roku. I tam, jak również w Chinach, Wietnamie, Singapurze i Hong Kongu znana była pod nazwą Famicom. W Południowej Korei znana jako Hyundai Comboy i była dystrybuowana przez Hynix. W Rosji (Dendy, ros. Де́нди), Zachodniej Europie (Terminator), Polsce (Pegasus) i Argentynie (Family Game) powstały klony, które również stały się bardzo popularne.

HistoriaEdytuj

Po sukcesie związanym ze sprzedażą gier zręcznościowych w 1980 roku, Nintendo zaplanowało produkcję konsoli z wymiennymi kardridżami. Masayuki Uemura zaprojektował system, który został zaprezentowany 15-go lipca 1983 roku w Japonii. Pierwsze egzemplarze Famicoma miały sporo błędów w oprogramowaniu. Błędy te zostały z czasem poprawione, a popularność Famicoma gwałtownie wzrosła. Z czasem konsola została ogłoszona najlepiej sprzedającą się w Japonii w 1984.

Zachęcone tym sukcesem Nintento dość szybko rozpoczęło dystrybucję na rynkach Północnej Ameryki. W 1985 roku Nintendo zaprezentowało amerykański odpowiednik Famicoma na Consumer Electronics Show. 18 października tego samego roku w Nowym Jorku Nintendo zaczęło sprzedaż konsoli. Sprzedaży konsoli towarzyszyła sprzedaż 17 gier: 10-Yard Fight, Baseball, Clu Clu Land, Donkey Kong Jr. Math, Duck Hunt, Excitebike, Golf, Gyromite, Hogan’s Alley, Ice Climber, Kung Fu, Mach Rider, Pinball, Stack-Up, Tennis, Wild Gunman and Wrecking Crew. Sprzedaż w całych Stanach Zjednoczonych rozpoczęła się w lutym 1986 roku (choć wcześniej planowana była na późną jesień roku poprzedniego).

W Europie i Australii produkt został wprowadzony do sprzedaży w dwóch oddzielnych regionach marketingowych. Pierwszy z nich zawierał większość kontynentu europejskiego (wykluczając Włochy) i dystrybucja tam została powierzona wielu oddzielnym firmom, a Nintendo odpowiedzialne było za publikacje większości z gier na kardidży. Większość sprzedaży w tym regionie rozpoczęła się w 1986 roku. Drugim regionem zajęła się firma Mattel, która sprzedawała konsole w pozostałych regionach w tym w Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Włochach, Australii i Nowej Zelandii. Sprzedaż tam zaczęła się rok później niż w pierwszym regionie.

Na potrzeby rynków amerykańskiego i europejskiego zmieniono znacznie wygląd konsoli.

Galeria NintendoEdytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.