FANDOM


Asteroids gameplay

Asteroids gameplay

Asteroids

Co się stanie jak nie zestrzelisz asteroidy

Firma Atari wypuściła grę Asteroids w 1979 roku jednocześnie na automaty oraz konsolę Atari 2600. Dwa lata później gra doczekała się wydania na Atari 800.

Gra od samego początku swojego istnienia stała się hitem i dlatego była wydawana na kolejne urządzenia atari (Atari 5200, Atari 7800, Atari ST) oraz na konkurencyjne platformy (Acorn BBC Micro, Apple II, ZX Spectrum, Commodore Amiga, Sharp X68000, PC-DOS, Nintendo Game Boy, Game Boy Advance, Sony PlayStation, Nintendo 64). Dzisiaj asteroidsy bawią (uczą i wychowują) kolejne pokolenia na smartphonach, oraz w wersjach przeglądarkowych (flash oraz html5).

W grze kierujemy statkiem kosmicznym - widzimy nasz statek z góry. Po rozpoczęciu gry z różnych stron ekranu zaczynają nadlatywać asteroidy które możemy zestrzelić lub ominąć. Celem gry jest zniszczenie wszystkich asteroid na 'mapie', jednak trzeba uważać na asteroidy które rozbijają się na mniejsze części. Po wybuchu trafionej przez nas asteroidy jej kawałki wylatują z niej z dużą prędkością i w losowych kierunkach. W dodatku są o wiele mniejsze więc trudniej je zestrzelić. Niektóre wersje gry oferują jeszcze opcję skoku nadprzestrzennego (zwanego w zależności od wersji 'hiperspace' lub 'hiperspace jump'), który oznacza po prostu przesienie naszego statku kosmicznego w inne losowe miejsce na mapie.

Wraz z kolejnymi poziomami rośnie poziom trudności - zwiększa się prędkość asteroid i ich ilość. W niektórych wersjach gry pojawiają się też wrogie statki kosmiczne, które latają pomiędzy asteroidami i strzelają do gracza.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.