FANDOM


Apple logo

ZałożycieleEdytuj

Firma została założona przez dwóch Amerykanów.

Zanim założyli własną działalność gospodarcza pracowali dla Hewlett-Packard oraz Atari.

W 1976 założyli spółkę Apple Computer, przy okazji prezentująć model komputera osobistego Apple I. Sukces odniósł jednak jego następca Apple II. Jako pierwszy komputer miał plastikową obudowę, kolorowy monitor oraz napęd dyskietek.

RozwójEdytuj

Firma szybko się rozrastała i na początku lat 80. zatrudniała już kilka tysięcy osób. Jednocześnie pojawiały się coraz szybsze modele jej komputerów, które były sprzedawane także poza granicami Stanów Zjednoczonych.

W następnych latach Apple przeżywał jednak kłopoty. Na rynku pojawiła się bowiem poważna konkurencja w postaci komputera PC koncernu IBM. W dodatku Microsoft opracował system operacyjny Windows, który korzystając z rozwiązań oprogramowania Apple (Mac OS), był jednocześnie dla niego bardzo konkurencyjny.

Kolejne modele komputerów: Apple III, Lisa oraz Macintosh, nie odniosły spodziewanych sukcesów. Do tego dołączyły tez zawirowania w kierownictwie firmy. Odeszli z niej Wozniak i Jobs. Dopiero model Mac II pozwolił firmie odzyskać popularność.

W 1991 roku Apple zaprezentował pierwszą generację komputerów przenośnych, PowerBook, które cieszyły się dużym powodzeniem. Jednak od połowy lat 90. firma znowu znalazła się w kryzysie, nie wytrzymując konkurencji z producentami komputerów PC i Microsoftem.

W 1997 roku do Apple’a powrócił Jobs. Od razu zaczął wprowadzać agresywną kampanię promocyjną, nowe modele komputerów oraz nowy system operacyjny Mac OS X, dzięki którym firma zaczęła wracać do dobrej kondycji. Prawdziwy przełom przyniosło jednak pojawienie się na rynku iPoda w 2001 roku – osobistego odtwarzacza plików muzycznych. Odniósł on wielki sukces rynkowy i jednocześnie zapoczątkował modę na gadżety elektroniczne marki Apple.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.